T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarıma Dair Her Şey “Tarım Orman Akademi”de

Yayın Tarihi : 7.5.2020

Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilerin ve üreticilerin 7/24 ihtiyaç duyduğu konulardaki bilgilere ulaşabilmek için hayata geçirdiği "Tarım Orman Akademi" portalı Lansmanı, 81 İlden Örnek Çiftçilerin işletmelerinde yapılan Telekonferansla gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ'nin açılışını yaptığı programa, İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN ve büyükbaş hayvan yetiştiricimiz Metin KORKUT katıldı.

ÇİFTÇİ, ÜRETİCİ 7/24 İSTEDİĞİ BİLGİYE ULAŞABİLECEK

Bakan Pakdemirli; Bakanlığın, çiftçi, üretici ve orman köylüsü için sürdürdüğü tarımsal eğitim ve yayın çalışmalarına gelişen virüs salgını beraberinde yeni bir format eklediğini, uzaktan eğitim felsefesiyle kurgulanan "Tarım Orman Akademi" portalı, çiftçi ve üreticiye ihtiyaç duyduğu konulardaki bilgiyi, internet üzerinden yayınlanacak ders ve eğitim videolarıyla vermeyi amaçladığını ve çiftçinin aradığı bilgiye "akademi.tarimorman.gov.tr ve www.tarimtv.gov.tr" adreslerinden istediği anda, hızlı bir şekilde ulaşabileceğini belirtti.

HASATA HAZIRLANAN ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Bakan Pakdemirli; "TMO'nun sert ekmeklik buğday alım fiyatını, ton başına 1350 liradan 1650 liraya yükseltiyoruz. Arpa alım fiyatını, ton başına 1100 liradan 1275 liraya çıkarıyoruz. Ayrıca çiftçilerimize hububatta 230 lira ton başına prim ve destek ödemesi yapıyoruz. Ton başına bakliyat alım fiyatlarını da; kırmızı mercimekte 3500 lira, yeşil mercimekte 3200 lira, nohutta 3350 lira olarak belirledik. Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 liradır. Bütün çiftçilerimize HAYIRLI-UĞURLU OLSUN! Biz hükümet olarak da Bakanlık olarak da bütün imkânlarımızla yanınızdayız, yanınızda olmaya devam edeceğiz."

YETİŞTİRİCİLERİMİZE 100 MİLYON LİRALIK YEM DESTEĞİ

Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 21 ile yüzde 75 hibeli tohum desteği sağladıklarını belirten Pakdemirli, bu projeyi gelecek yıl daha da genişleteceklerini söyledi.

Pakdemirli, salgın nedeniyle üreticinin tarlasından ve işletmesinden çekilmemesini istediklerini vurgulayarak, "Yine hazır sizlerle bir aradayken bir müjde daha vermiş olayım. Hayvancılık alanında önemli çalışmalar ve hedefler içindeyiz. Bu kapsamda yetiştiricilerimize hayvan başı 65 lira olmak üzere toplamda 100 milyon liralık yem desteği vereceğiz. Her durumda size yetişiriz, siz müsterih olun. Manipülasyonları, felaket senaryolarını kafanıza takmayın. İşlerinize bakın. Yeter ki programlı çalışın, yeter ki planlı üretin." diye konuştu.

EĞİTİM PROGRAMI TARIM TAKVİMİYLE PARALEL

Bakan Pakdemirli; uygulamayla üreticiye bitkisel ve hayvansal üretim, toprak işleme, gübreleme, sulama, mekanizasyon, gıda-beslenme ve tüketim, el sanatları, orman ve orman ürünleri gibi birçok alanda, 200'den fazla başlıkta eğitim verilecek. Tarım takvimine eşgüdümlü servis edilecek eğitim başlıklarında hazırlanan eğitim videolarının yanında, 20'şer dakikalık eğitim filmleri ile Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizin hazırladığı ders içerikleri de portal içinde yayında olacağını söyledi.