T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

Yayın Tarihi : 14.5.2020

İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN" Dünya Çiftçiler Günü'nü ile ilgili : "Müdürlük olarak, ülkemiz ekonomisinin gözbebeği olan üreticilerimizin desteklenmesi ve üretime katkı sağlamasının ülkemizin ve milletimizin lehine olur düşünce ile hareket eden üreticimizle kırsalda kalkınmaya öncelik verdik.       

DÜZGÜN: Küresel boyutta pandemi niteliği kazanan Korona Virüsle (Covid-19) etkin mücadele yanında tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması büyük önem arz ediyor. Bu günlerde çiftçilerimizi, üreticilerimizin bizim desteğimize daha çok ihtiyacının olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede ilimizdeki tarım takviminin dikkate alarak bitkisel üretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için Valimiz Sayın Türker ÖKSÜZ Başkanlığında, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde gerekli tedbirleri ivedilikle aldık. Buna göre, bitkisel üretim faaliyetlerinin gereği olan ekim, dikim, gübreleme faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesi için çiftçilerin tarlalarına tedbirler çerçevesinde erişimlerini sağladık.

Bakanlığımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışmasıyla hazineye ait kullanılmayan tarım arazilerini, örnek ekilişler için çiftçilerimizin kullanımına açtık. Böylece tarım arazilerimizden en etkin bir şekilde çiftçilerimizin yararlanmasını sağladık.

Ayrıca Bakanlığımız; gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı'nı (DİTAP) devreye soktu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de (TOBB) desteklediği Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşları tek bir platformda buluşturdu.

DÜZGÜN; İlimiz çiftçilerini tarım teknolojileri konularında bilgilendirerek eğitim ve kültür seviyelerini yükseltmek, bu sayede doğru tarım ve hayvancılık uygulamalarını uygulamaya koyabilmek, tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılmak ve modern tarım yöntemlerini benimsetmek için yaptığımız toplantılar ve eğitimler bir süreliğine ertelendi. Bizler kış döneminde sizlerin köylerine Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisleri göndererek hayvansal, bitkisel üretim ve desteklemeler hakkında eğitimler veriyorduk. Ancak geldiğimiz bu dönemde hastalık sebebiyle sizlerle toplu olarak bir araya gelemiyoruz.

Bu bağlamda; Bakanlığımız; çiftçi, üretici ve orman köylüsü için sürdürdüğü tarımsal eğitim ve yayın çalışmalarına gelişen virüs salgını beraberinde yeni bir düzen ekledi. Uzaktan eğitimle, çiftçi ve üreticiye ihtiyaç duyduğu konulardaki bilgiyi, internet üzerinden yayınlanacak ders ve eğitim videolarıyla vermeyi amaçladı.

Çiftçinin aradığı bilgi "akademi.tarimorman.gov.tr ve www.tarimtv.gov.tr" adreslerinden istediği anda, hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

İnternette;

  • Bitkisel ve hayvansal üretim,
  • Toprak işleme, gübreleme, sulama, mekanizasyon,         
  • Gıda-beslenme ve tüketim,

Gibi birçok alanda, 200'den fazla başlıkta eğitim verilecek.

              DÜZGÜN : "Bu duygularla, Bizi besleyen, toprağımızı koruyan, alın teri ile ülke insanına hizmet eden, ülke kalkınmasında ve refahında, ekonominin büyümesi ve gelişmesinde, tarımsal üretimin her aşamasında insan odaklı çalışan,  emeği ve alın teri olan,  her mevsimde çalışmayı ve üretmeyi kendine görev sayan,  sofralarımıza kadar gelen ekmeği, meyveyi ve sebzeyi üreten çiftçilerimizin 14 Mayıs "Dünya Çiftçiler Günü'nü kutluyor ve tüm çiftçilerimizin baş tacımız olduğunun bilinmesi temennisiyle Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını bu hastalık belasından çabuk kurtulmak dileğiyle ürünlerinin bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum" dedi.