T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kars’ta Kavılca Buğdayı hasadının bereketli olması bekleniyor.Valimiz Sayın Türker Öksüz, Merkez Bulanık Köyünde İncelemelerde Bulundu

Yayın Tarihi : 26.6.2020

Valimiz Sayın Türker Öksüz, Valiliğimiz öncülüğünde DAP İdaresi desteğinde yürütülen Kavılca Buğdayı Tanıtımı ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Merkez Bulanık Köyünü ziyaret ederek Kavılca Buğdayı ekimi yapan çiftçiler ile bir araya geldi.

Kavılca tarlasında yaptığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sayın Valimiz, Kars’ın turizm, tarımsal üretim ve hayvancılık konusunda istikbali olan bir şehir olduğunu belirterek COVİD-19 salgını gibi tüm dünyayı etkisine alan pandemi döneminde herkes tarafından edinilen en büyük tecrübenin tarımsal ve bitkisel üretimin yanında hayvancılık olduğunu söyledi.

Kars’ın tarım ve hayvancılık konusunda çok avantajlı bir il olduğunu, bu potansiyeline uygun olarak üretimin artırılmasına yönelik Valilikçe gerekli projeleri hazırladıklarını belirten Sayın Valimiz, bu amaca uygun olarak Kars’ın iklimine dayanaklı olan Kavılca Buğdayının üretimini ve bilinirliğini artırmak için gerekli çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

Kars Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve DAP İdaresi Başkanlığının destekleri ile hayata geçirilen “Kavılca Buğdayı Tanıtımı ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında il genelinde Kavılca Buğdayı ekimi için 174 üreticiye, 34 Ton Kavılca Buğdayı dağıtımı yapıldığını belirten Sayın Valimiz, bereketli geçmesini temenni ettikleri sezon sonunda 250 ton Kavılca Buğdayı hasadının yapılmasını beklediklerini söyledi.

Kavılca buğdayı üretim alanlarının artırılmasının yanı sıra ürün çeşidinin ve ürün bilinirliğinin artırılması ile pazarlama konusunun önemine vurgu yapan Sayın Valimiz, bu amaca yönelik proje çalışımlarının devam ettiğini söyledi.

Valimiz Sayın Türker Öksüz, konuşmasını Kavılca Buğdayının hak ettiği değeri alması, ülke ekonomisine katma değer olarak yansıması için hazırlanan projede emeği geçen başta çiftçiler olmak üzere DAP İdaresi ve Kars Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ederek bitirdi.

Kavılca Buğdayı tarlasındaki incelemelerinin ardından Bulanık Köyü’ne geçen Sayın Valimiz, köydeki su deposu ve portatif ağılı inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.